16 Marzec 2021, 18:15

 

Zwykle jak myślisz o seksualności to do głowy przychodzi Ci seks, gotowość na współżycie oraz gotowość na posiadanie dzieci, ale seksualność to coś więcej...

 

Zwykle jak myślisz o seksualności to do głowy przychodzi Ci seks, gotowość na współżycie oraz gotowość na posiadanie dzieci.

Natomiast seksualność to coś więcej niż sam seks. Seksualność, to także akceptacja swojego ciała, zrozumienie swojego ciała. To zrozumienie i akceptacja swojej płci, swojej orientacji seksualnej, zrozumienie i akceptacja doznań, które płyną nie tylko z ciała ale i z umysłu, a przede wszystkim obok akceptacji siebie jest akceptacja i poczucie swojej atrakcyjności.

Niestety my jako rodzice w większości jesteśmy nauczeni, że seks i cała otoczka z nim związana to temat tabu, temat zakazany. Tym samym ciężko nam jest okazywać uczucia i czesto ciężko jest nam te uczucia przyjmować. Nie pokazujemy przed dziećmi ani przed nikim innym miłości, a także gdy zaczyna się wiek wielkich pytań i rozmyślań u dziecka co się z nim dzieje, wywijamy się od odpowiedzi czując się nieswojo. Jest to spowodowane tym, że za dzieciństwa nikt z nami nie chciał o takich rzeczach rozmawiać.

W takim razie czy nie powinniśmy zacząć od pracy nad sobą?

Czy nie powinniśmy zacząć pokazywać co czujemy, pokazywać dzieciom miłość, pokazywać różne uczucia, a także pokazywać, że sami siebie akceptujemy i jesteśmy pewni swojej wartości aby móc z nimi później swobodnie rozmawiać na różne trudne tematy?

Według książki "Rozwój seksualny dzieci" - Karoliny Piotrowskiej, "Osoby dojrzałe seksualnie potrafią odbyć stosunek płciowy, ale rozumieją też, jakie są prawne i społeczne normy określające, czy akt seksualny może się zdarzyć. Dojrzałość seksualna wiąże się z zrozumieniem własnych potrzeb seksualnych, z czerpaniem przyjemności z seksu, ale też z tworzeniem i utrzymywaniem bliskich relacji z innymi ludźmi." - i tutaj pojawia się problem. Bardzo dużo osób albo nie potrafi czerpać przyjemności z seksu, uważając to za obowiązek wobec męża/żony albo nie chcą tego robić bo wiedzą, że i tak nie przyniesie im to żadnej przyjemności.

Bardzo dużo kobiet nie potrafi głośno wypowiedzieć czego one chcą, czego potrzebują w akcie seksualnym bądź nie znają i nie czują swojego ciała i tym samym nie wiedzą czego potrzebują.

Często kobiety poprzez ciężkie przeżycia okołoporodowe zostają później same ze swoimi problemami nie wiedząc gdzie szukać pomocy i odsuwają się od swoich partnerów, tracą poczucie atrakcyjności i nie czują się same ze sobą dobrze.

Czasami słyszy się, że przeciez przyjemność z seksu jest tylko dla mężczyzny a u kobiety od czasu do czasu może dojść do orgazmu.

Przy braku samoakceptacji, przy braku pomocy niestety problem tylko się pogłębia, a gdy dzieci dorastają i zaczyna się etap gotowości na rozmowy o seksie, sami rodzice nie wiedzą co mają powiedzieć, bo nie mają oni dobrych doświadczeń.

Dlatego warto tą pracę zacząć od siebie. Gdy pokażemy dziecku jak ważna jest samoakceptacja, zrozumienie i praca nad sobą, łatwiej przejdą przez etap dojrzewania, to co trudne, łatwiej będzie im przyjąć.

Pamiętajmy, że dzieci bardzo uważnie patrzą na nas i czesto odwzorowują nasze zachowanie. 

Co o tym myślisz? Jakie Ty masz doświadczenia?

Już w kolejnym wpisie przedstawię wam dalej temat rozwoju seksualnego dzieci.

Femme Strefa


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright (c)2021, All Rights Reserved.