8 Lipiec 2021, 13:57

 

 

Nie bez powodu mówi się, że jelita to nasz drugi mózg.

Zaburzenia mikrobioty jelitowej mogą wpływać na wiele funkcji w organiźmie człowieka.

Nie bez powodu mówi się, że jelita to nasz drugi mózg.

Zaburzenia mikrobioty jelitowej mogą wpływać na nasz nastrój i wprowadzać stan obniżonego nastroju. Jelita komunikują się z naszym mózgiem poprzez nerw błędny - jeden z nerwów czaszkowych i przez to też może zaburzać funkcjonowanie w ukłądzie nerwowym, układzie hormonalnym, immunologicznym, a także ma wpływ na metabolikę.

Nadmierna produkcja kortyzolu natomiast w drugą stronę ma wpływ na mikrobiotę jelitową - nadmierny, przewlekły stres zaburza różnorodność mikrobiotyczną. Przy zaburzeniach różnorodności mikrobiotycznej, która może być spowodowana m.in. złym odżywianiem, brakiem regeneracji, zaburzonym snem, brakiem ruchu i tak dalej - możemy czuć się po prostu źle.

 

Zaburzenia mikrobioty jelitowej wpływają na powstawanie stanów zapalnych, a te z kolei prowadzą do zaburzeń motylności narządów, zaburzają funkcję układu naczyniowego w danej okolicy i pobudzają układ nerwowy.

 

Brak mobilności i motylności w narządach i tkankach może mieć wpływ chociażby nawet na poród bądź może utrudniać zajście w ciążę. Mam tutaj na myśli także zaburzenia w produkcji niektórych hormonów potrzebnych do prawidłowej akcji porodowej bądź napięć powięziowo-mięśniowo-więzadłowych, które mogą prowadzić do braku postępu porodu.

 

Dodatkowo jeżeli zaburzona mikrobiota jelitowa wpływa na nasz nastrój i zaburzenia depresyjne, czy w takim razie nie należy także na to zwrócić uwagę przy depresjach poporodowych u kobiet?

 

Wiedząc, że nerw błędny kontroluje przeponę - oddech, ma wpływ na produkcję niektórych hormonów wprowadzających nas w stan relaksu to czy przygotowanie do porodu nie powinno się zacząć od diety i wyprowadzenia niepotrzebnych napięć wisceralnych?

 

Według mnie, przygotowanie do porodu powinno się już zacząć przed próbą zapłodnienia.

Zadbajmy o swoje ciało zanim ciało drugiego człowieka zacznie się w naszym rozwijać, zadbajmy o to aby ciało dziecka miało jak najlepsze podłoże do rozwoju już w okresie prenatalnym.


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright (c)2021, All Rights Reserved.